Skärvor ur ett liv är verkligen glimtar ur en livsresa som inte alltid varit så enkel. Den kan också vara intressant ur ett historiskt perspektiv för den som kommer från Uppsala då jag beskriver platser och händelser från 50 - 60 tal och framåt, så där är det nog en del som kan känna igen sig här i boken. Den handlar en del om hur de var att växa upp i en arbetarfamilj i Salabackar. Ger även hopp om att livet kan bli okej trots mindre bra förutsättningar och dålig skolutbildning. Den är personlig men jag känner att den här storyn är ett bidrag jag vill ge till den stad jag vuxit upp i.
Pelle Forsström
Hej.
Jag heter Pelle och är 67 år och har aldrig tidigare skrivit en bok. Har tre vuxna barn. Jennie 36. Emma 32. Sebastian 25
Särbo med Susanne som är en fantastisk kvinna och vän.
Är en livsbejakare och naturvän.
Gillar teater, musik och har en stor knippa humor.
Älskar oväntade möten i livet. De berikar.
Har arbetat en stor del av mitt liv med utsatta ungdomar och har alltid ställt mig på de svagas sida vilket har krånglat till mitt liv ibland. Min ledstjärna här i livet är vänlighet och nyfikenhet och att tro att inget är omöjligt, bara man försöker.
Ja, de var lite kort om mig
Pages: 98
Price example, 1 copy
Soft cover Basic, black/white interior
- 14$
|
Pages: 98
Price example, 1 copy
Soft cover Basic, black/white interior
- 14$
ISBN
978-91-7565-324-2
|